> All Blog News>Podstawy pracy z żywicą epoksydową

Kategorie

Podstawy pracy z żywicą epoksydową

Podstawy pracy z żywicą epoksydową

Ozdabianie wyposażenia domu lub wytwarzanie biżuterii stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Coraz częściej stawiamy na rękodzieło, ponieważ pozwala ono wyróżnić się i mieć w mieszkaniu oryginalne, jedyne w swoim rodzaju ozdoby. Wdzięcznym materiałem, który może posłużyć do wykonywania takich dekoracji, jest żywica epoksydowa. Jak zacząć pracę z tym materiałem? Przede wszystkim należy poznać jej charakterystykę. Składają się na nią substancje, których mieszanka po nadaniu jej odpowiedniej formy i późniejszym utwardzeniu może stanowić ciekawy element wystroju wnętrza, a nawet biżuteryjny komponent, jakiego nie będzie miał nikt inny.

Zastanawiać może jednak to, w jaki sposób sprawić, by ten z pozoru problematyczny materiał stał się wyjątkową ozdobą. Aby takową przygotować, niezbędna jest żywica, kilka pobocznych gadżetów oraz… solidna dawka wiedzy, dzięki której uchronisz się od błędów w całym procesie twórczym. Zostań z nami, a już za chwilę poznasz podstawy pracy z niezwykłym tworzywem, jakim jest żywica epoksydowa. Jak używać tego materiału? Podpowiadamy.

Jaką żywicę epoksydową wybrać?

Wybór żywicy epoksydowej paradoksalnie nie jest tak prostą sprawą. Możesz oczywiście zasugerować się poradą sprzedawcy, jednak dla pewności sprawdź samodzielnie kilka parametrów, a na pewno dokonasz właściwego zakupu. A zatem – jaką żywicę epoksydową wybrać? Jedną z kluczowych zmiennych jest odporność produktu na promieniowanie UV. Dopasuj również żywicę do materiału, z którym docelowo będzie miała styczność. Przykładowo, zaopatrz się w żywicę dostosowaną do nakładania na drewno, jeśli planujesz wypełnić ubytki w stole. Jeśli chcesz naprawiać lub ozdabiać przedmioty laminowane, bądź zalewać podłogę (jest to obecnie niezwykle modne rozwiązanie!), zobacz, czy wybrana przez Ciebie żywica będzie nadawała się również do przyozdabiania takich materiałów.

Jak zrobić żywicę epoksydową?

Wiele osób, które chcą zacząć pracę nad nowymi elementami biżuteryjnymi czy też innymi oryginalnymi akcesoriami, chciałoby przede wszystkim dowiedzieć się, jak zrobić żywicę epoksydową – wszak nie jest to kawałek drewna czy metalu, który można przyciąć. Jednak uspokajamy: nie musisz odciskać żywicy z drzewa. Gotową żywicę epoksydową wymieszaj ze specjalnie przygotowanym fabrycznie w tym celu utwardzaczem. Pamiętaj, by ściśle zachować proporcje zalecane przez producenta obu chemikaliów. Najlepiej będzie, jeżeli odmierzysz potrzebne ilości składników z wykorzystaniem wagi, np. kuchennej.

Powinieneś wiedzieć również, jak mieszać żywicę epoksydową. Jeżeli przygotowujesz niewielkie ilości żywicy, bo przykładowo chcesz sporządzić jakieś elementy biżuteryjne lub inne drobne akcesoria, do wymieszania żywicy z utwardzaczem wystarczające będzie mieszadełko wykonane z drewna lub specjalne mieszadełka nienapowietrzające, które nie pozostawią w Twojej żywicy niechcianych bąbelków. W przypadku większego zapotrzebowania skorzystaj z mieszarki elektrycznej.

Tak przygotowana masa stwardnieje po pozostawieniu jej na wolnym powietrzu, poza opakowaniem, dlatego uformuj ją odpowiednio. Później będziesz mógł zeszlifować ewentualne niedociągnięcia i nadwyżki materiału.

Jak długo schnie żywica epoksydowa?

Na schnięcie żywicy epoksydowej ma wpływ wiele czynników. Jednym z najbardziej istotnych jest temperatura powietrza panująca w pomieszczeniu, w którym wypełnienia Twojego stołu, koraliki czy inne akcesoria zasklepiają się na trwałe w nadane im kształty. Na ogół warto pamiętać o tym, że im ta temperatura jest niższa, tym gorzej dla żywicy – w takich przypadkach może schnąć niemal w nieskończoność. Z kolei zbyt wysoka temperatura też nie jest wskazana – zwłaszcza ze względu na opary, jakie mogą unosić się z żywicy, materiał może się zresztą wówczas odkształcać i nie trzymać formy. Optymalna do wysychania żywicy będzie temperatura pokojowa. Jak długo schnie żywica epoksydowa w takich warunkach? Z reguły mówi się tutaj o dobie, maksymalnie dwóch. Pamiętaj jednak, że musi być ona dokładnie wymieszana z utwardzaczem – wtedy wyschnie stosunkowo szybko. Powodzenia!

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code