> All Blog News>Jakie zastosowanie ma żywica akrylowa?

Kategorie

Jakie zastosowanie ma żywica akrylowa?

Jakie zastosowanie ma żywica akrylowa?

Żywica akrylowa to jeden z wielu rodzajów żywic syntetycznych. Ten polimer znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle: meblarskim, sanitarnym, kompozytowym, budowlanym. Żywica akrylowa jest coraz częściej używana do produkcji wyrobów dekoracyjnych: sztucznego kamienia, elementów architektury, małych form plastycznych. W tym artykule wyjaśniamy specyfikę zastosowania żywicy akrylowej.

Żywica akrylowa - charakterystyka

Jako rodzaj żywicy syntetycznej, również ten typ tworzywa zawiera składniki niezbędne do wytworzenia reakcji zwanej polimeryzacją. Właściwości różnego rodzaju żywic akrylowych są bardzo różnorodne w zależności od tego, jaką konsystencję ma mieć końcowy produkt. Niektóre żywice akrylowe są szeroko stosowane do tworzenia elastycznych form, inne - twardej masy, podatnej na kształtowanie mechaniczne. Najważniejsze charakterystyki, mające wpływ na wybór tego typu żywicy to:

  • żywica akrylowa jest bezbarwna i nie żółknie z upływem czasu,

  • kolor żywicy nie zmienia się pod wpływem temperatury ani promieniowania UV,

  • żywice akrylowe posiadają właściwości, uodparniające je na działania wody, tłuszczów, kwasów i zasad,

  • praktyczną właściwością żywic akrylowych jest ich idealne łączenie się z pigmentami.

Właściwości żywicy akrylowej

Żywica akrylowa jest jedynym rodzajem całkowicie nietoksycznego produktu tego typu. Doskonale nadaje się do pracy w różnych warunkach, również w domu. Dodatkowo żywica akrylowa posiada szereg właściwości, które pozwalają na zaliczenie jej do najwygodniejszych materiałów do kształtowania różnych form artystycznych i użytkowych.

  • Najważniejszą właściwością żywic akrylowych jest ich termoplastyczność. Można je dowolnie kształtować już w stanie utwardzonym, metodami mechanicznymi, a także laserowo.

  • Żywica akrylowa nie wchodzi w reakcję ze szkłem i metalem

  • Kurczliwość żywicy akrylowej bez wypełnienia wynosi do 5%, z wypełnieniem - do 2%. Najmniejszą kurczliwość z wypełnieniem, żywica akrylowa wykazuje podczas zastosowania proszku z cząsteczkami o różnych rozmiarach, ponieważ tak one przylegają do siebie najściślej w masie żywicznej.

  • Nieoczywistą właściwością żywicy akrylowej jest to, że reaguje ona z niektórymi rodzajami drewna: palisandrem i zirikotą.

  • Nie wolno łączyć tego rodzaju żywicy z polistyrenem, PCV oraz z plexi.

  • Właściwością żywicy akrylowej jest jej płynna konsystencja, która pozwala na dodanie różnego rodzaju wypełniaczy: organicznych i mineralnych. Na przykład, zestaw dostępny w naszym sklepie „Acrystal Carrara”, zawiera wypełniacz mineralny, imitujący marmur.

  • Bezbarwną żywicę akrylową można połączyć z barwnikiem. W sklepie oferujemy szeroki wybór pigmentów, do stosowania między innymi z żywicą akrylową. Kolor biały uzyskuje się przez dodanie do żywicy dwutlenku tytanu, który jest dostępny u nas jako „Biel Tytanowa DT-85”.

Żywica akrylowa - zastosowanie

Zastosowanie żywicy akrylowej można porównać z wykorzystaniem innego typu żywic, różni się jednak znacząco z powodu swoich właściwości po utwardzeniu. Można ją dowolnie kształtować: piłować, szlifować, nawiercać. Żywica akrylowa, najczęściej bezbarwna, po dodaniu do niej wypełniacza imitującego marmur, nadaje się do wykonania rzeźb lub odlewów ozdobnych form architektonicznych. Takie zastosowanie ma też biała, dostępna w naszym sklepie żywica „Acrystal Prima”. Elementy wykonane z żywicy akrylowej, mogą być umieszczane tak wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Akrylowa żywica bezbarwna dobrze przyjmuje pigmenty, dzięki czemu można z niej kształtować różnorakie formy plastyczne, w tym - biżuterię. Żywica akrylowa znajduje zastosowanie również w budownictwie: podłogi, płytki mozaikowe, jak i w meblarstwie oraz rzeźbiarstwie.

 

Żywica akrylowa zyskuje ostatnimi czasy coraz więcej uznania. Wygoda w jej przygotowaniu oraz szerokie spektrum praktycznego zastosowania, czyni ją jednym z najbardziej dogodnych materiałów polimerowych. Polecamy wypróbowanie żywic, o których wspominaliśmy wyżej, dostępnych w naszym sklepie.

 

1 Comments

    • Avatar
      Tomasz
      sty 18, 2024

      Dzień dobry, zabrudziła się podłoga żywicą akrylową lub poliuretanową. Czy jest jakiś sposób/środek na zmycie tych śladów? Pozdrawiam Tomasz

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code