> All Blog News>Różnice pomiędzy żywicą poliestrową a epoksydową

Kategorie

Różnice pomiędzy żywicą poliestrową a epoksydową

Różnice pomiędzy żywicą poliestrową a epoksydową

Żywice poliestrowe są niezwykle trwałym, odpornym na warunki atmosferyczne, wodoodpornym i lekkim surowcem, mającym szerokie zastosowanie. Ten polimer jest termoutwardzalny i wykorzystywany jako substrat, który po wymieszaniu z innymi związkami tworzy materiały o różnych właściwościach. Żywicę poliestrową używa się do napraw ubytków powierzchni metalowych, drewnianych czy z tworzyw sztucznych.

Żywice poliestrowe – właściwości

Polimer otrzymywany w wyniku reakcji polikondensacji (kopolimeryzacji tlenków olefin bezwodników kwasowych, a także polimeryzacji laktonów) to żywica poliestrowa. Zastosowanie tego syntetycznego materiału jest szerokie – powstają cząsteczki ułożone w długie łańcuchy, które po utwardzeniu stają się odporne na wodę czy rozciąganie. Połączenie żywicy poliestrowej z włóknami szklanymi lub włóknami węglowymi daje wyjątkowo odporny materiał, także na zgniatanie. Oferując niesamowite właściwości fizyczne i chemiczne, jest również stosunkowo tania w porównaniu z innymi żywicami, takimi jak żywice epoksydowe, a mimo to w wielu przypadkach ma podobną, jeśli nie lepszą, wydajność. Żywice poliestrowe posiadają zdolność przylegania do szkła, co wpływa w znaczący sposób na wytrzymałość całego laminatu. Termin „żywica poliestrowa” w dużej mierze odnosi się do nienasyconej żywicy poliestrowej, o ile nie zaznaczono, że jest inaczej.

Żywice poliestrowe – zastosowanie

W jakich branżach wykorzystuje się żywice poliestrowe? Zastosowanie poliestrów nienasyconych jest możliwe w wielu gałęziach przemysłu, od budownictwa po lotnictwo. Są one składnikiem wielu farb i kitów. Stosuje się je w celu uzupełniania znacznych ubytków w powierzchniach wykonanych z tworzyw sztucznych, metali czy drewna. Wiele materiałów budowlanych, takich jak elementy kabin prysznicowych, rury, zbiorniki, zawiera żywicę poliestrową. Właściwości adhezyjne tego polimeru są czasami wykorzystywane w konstrukcji paneli karoserii samochodów, samolotów czy łodzi i jachtów. Z laminatów poliestrowych można wykonać na przykład kosze na śmieci, innego rodzaju pojemniki, elementy mebli ogrodowych czy placów zabaw.

Żywica poliestrowa – sposób użycia

Jeśli zastanawiasz się, jak stosować żywicę poliestrową w domowych warunkach, spieszymy z odpowiedzią. Polimer ten jest termoutwardzalny – utwardza się w reakcji egzotermicznej. Proces zmiany stanu skupienia z ciekłego w stały odbywa się przy zastosowaniu katalizatora – nadtlenków organicznych. W połączeniu z matą szklaną, żywicę poliestrową można wykorzystać do naprawienia uszkodzeń znajdujących się na różnych powierzchniach, nadaje się do uszczelniania rur, grzejników, naprawy kajaka czy przyczepy. Sposób użycia żywicy poliestrowej jest następujący:

  • oczyścić uszkodzoną powierzchnię, a matę szklaną przyciąć do pożądanych wymiarów,
  • wymieszać utwardzacz z żywicą,
  • nałożyć na powierzchnię w ciągu 10 minut,
  • nałożyć matę, a następnie ponownie nanieść żywicę,
  • czas utwardzania to ok. 45 minut w 20°C.

Żywica poliestrowa do drewna

Żywice poliestrowe znajdują zastosowanie nie tylko w szeroko rozumianym przemyśle. Są materiałem konstrukcyjnym, chętnie wykorzystywanym przez miłośników modelarstwa oraz tworzenia innych drewnianych przedmiotów. Dzięki żywicy poliestrowej do drewna, łatwo uzyskać wysoki połysk oraz gładką i jednocześnie wytrzymałą powierzchnię, można łączyć ją z barwnikami, pigmentami. Surowiec ten jest łatwy w szlifowaniu oraz polerowaniu, szybko się utwardza, dlatego też zyskał popularność wśród plastyków i artystów wykonujących biżuterię oraz rozmaite dekoracje. Nadaje się także do renowacji i wykańczania mebli drewnianych, w tym ogrodowych, ponieważ jest odporna na działanie promieni UV, wody, uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Żywica poliestrowa do drewna jest krystaliczna, lśniąca, nie żółknie. Od pewnego już czasu dużą popularnością cieszą się stoły i stoliki kawowe z żywicą, znakomicie komponujące się z wnętrzami w stylu loftowym, skandynawskim czy rustykalnym.

 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code