> All Blog News>Żywica epoksydowa czy poliuretanowa - co wybrać?

Kategorie

Żywica epoksydowa czy poliuretanowa - co wybrać?

Żywica epoksydowa czy poliuretanowa - co wybrać?

Wybór posadzki należy przemyśleć – od tego, na jaki rodzaj produktu się zdecydujemy będzie zależał nasz komfort oraz właściwości użytkowe danej przestrzeni. Dzisiaj omówimy popularne żywice syntetyczne i zastanowimy się, jakie są różnice między artykułami epoksydowymi a poliuretanowymi. Często traktuje się je na zasadzie zamienników, tymczasem są to produkty, między którymi istnieją istotne różnice.

Żywica epoksydowa czy poliuretanowa?

Zacznijmy od tego, co łączy obydwa rodzaje posadzek. Żywice epoksydowe i poliuretanowe są to produkty dwuskładnikowe. W procesie ich powstawania stosowany jest utwardzacz oraz i baza. Połączenie tych dwóch składników prowadzi do wiązania – w ten sposób powstaje nieprzepuszczalny materiał posadzkowy. O ile więc sam proces powstawania posadzek ma zbliżony przebieg, budowa cząsteczkowa produktów znacznie się od siebie różni, co przekłada się na ich właściwości.

Za bardziej elastyczne i wytrzymałe uznaje się żywice poliuretanowe. Posadzki takie charakteryzują się większą gęstością cząsteczkową, dzięki czemu w ich przypadku rzeczywiście możemy mówić o zwiększonej trwałości. To dlatego ten rodzaj materiału często znajduje zastosowanie w miejscach narażonych na dużą eksploatację takich jak miejsca użyteczności publicznej. Żywica epoksydowana jest natomiast uznawana za bardziej uniwersalny produkt, o szerszym zastosowaniu. Posadzki takie można też łatwiej modyfikować pod kątem swoich upodobań estetycznych. W dalszej części wpisu postaramy się rozwinąć wątek właściwości obydwu posadzek i zastanowimy się, która z nich lepiej się sprawdzi w przypadku tarasu oraz balkonu.

Żywica epoksydowa czy poliuretanowa na balkon

Już wykazaliśmy, że pomiędzy omawianymi materiałami posadzkowymi zachodzą wyraźne różnice. Żywica poliuretanowa jest powszechnie uznawana za bardziej wytrzymałą i trwałą – o tym już wspomnieliśmy. Należy dodać, że ten rodzaj posadzek znakomicie znosi także duże obciążenia, a także wykazuje się dużą tolerancją na niskie oraz wysokie temperatury. Wszystkie wymienione cechy produktu sprawiają, że znajduje ona najczęściej zastosowanie w warunkach przemysłowych czy miejscach, gdzie panują trudne warunki m.in. ze względu na duże natężenie ruchu pieszego oraz obecność ciężkich maszyn.

Żywice epoksydowe natomiast są mniej odporne i uchodzą za bardziej sztywny materiał posadzkowy. Za ich największą zaletę uznaje się natomiast wszechstronne zastosowanie oraz możliwość dopasowania posadzki do aranżacji przestrzeni. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć możemy więc wykorzystać produkt do stworzenia wymarzonego efektu m.in. na balkonie czy tarasie.

Trudno, rzecz jasna, o jednoznaczną odpowiedź, który z materiałów lepiej sprawdzi się na zewnątrz. Jeśli planujemy wykończenie balkonu lub tarasu, musimy w pierwszej kolejności ustalić priorytety i zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy.

Co wybrać na balkon i taras?

Posadzka z żywicy poliuretanowej przetrwa w nienaruszonym stanie największe mrozy i upały, podczas gdy w przypadku epoksydowych systemów posadzkowych w razie dużych wahań temperatury musimy liczyć się z ewentualnymi odkształceniami powierzchni (nie jest jednak powiedziane, że tak będzie). Jeśli zależy nam przede wszystkim na trwałości, wówczas powinniśmy rozważyć wariant poliuretanowy na balkon czy taras. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, którym zależy na najwyższej estetyce wykończenia. Jak już wspomnieliśmy materiał epoksydowy będzie w tym przypadku bardziej odpowiedni i pozwoli zrealizować własną wizję balkonu czy tarasu, zgodnego z gustem właścicieli.

Kolejnym kryterium, który należy brać pod uwagę przy wyborze posadzki na balkon czy taras, jest cena. Poliuretanowe produkty są zazwyczaj dostępne dla osób posiadających wyższy budżet. Epoksydowa powłoka, którą pokryjemy podłoże to opcja nieco tańsza, pozwalająca oszczędzić na wykończeniu. Odwiedzając nasz sklep internetowy znajdziecie wiele produktów wykończeniowych, które pomogą Wam w realizacji zamierzonych planów.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code